O skatepens

Kdo jsem?

Mé jméno je Jan Machačka, již v útlém věku se skateboarding stal mojí vášní, a i přesto že od té doby uplynuly skoro dvě dekády, nic se na tom faktu nezměnilo.

Recyklace

Co se změnilo, je můj pohled a vnímání přírody a přírodního prostředí, dobře si uvědomuji, že skateboardová deska je spotřební zboží s velmi krátkou životností a tak každý den končí tuny skejtů po celém světě v popelnicích a na skládkách. Tento „odpad“ je ovšem dřevo kanadského javoru, lisované v sedmi tenkých, přírodních, a uměle barvených vrstvách. Spatřil jsem zde příležitost jak sloučit dva zdánlivě neslučitelné aspekty mého života – lásku ke skatebordingu a chuť k nekonvenční tvorbě. Začal jsem výrobou skejtového botníku, poličkami, fotorámečky nebo nočním stolkem, nejvíce mi však učarovala výroba psacích per, výhradně za použití zmíněného recyklovaného materiálu. Fascinuje mě ta hra barev, myšlenka, že každá zlomená deska má svoji historii, svůj příběh. Skatepens teď mohou pomoci napsat jeden Vám.

Kde beru všechny ty skejty?

Skateboardy, které používám k výrobě jsou nejen mé vlastní ale velkou část tvoří dary skejtové komunity, aktivních jezdců a kamarádů.

Proces zpracování

Na začátku se musí deska zbavit tzv. griptapu, to je v podstatě nalepovací smirkový papír, umožňující provádění skateboardových triků, z desky je také nezbytné odstranit veškeré zbytky lepidla a laku. V této fázi se pak skejt řeže,soustruží, vrtá nebo frézuje a následně opět lepí, takovýto postup často několikrát opakuji, tak aby ve finále došlo k vytvoření kýženého designu. Největší část celého procesu se odehrává na soustruhu, kde dochází k formování ergonomického tvaru pera a také aplikaci tenké vrstvy kyanoakrylátu, ta se pečlivě leští k dosažení dokonale průhledného a odolného povlaku, díky tomu jsou pera v ruce velmi příjemná a nemusíte se bát ani deformace dřeva vlivem vlhkosti nebo nečistot. Do takto připravených skořápek se opatrně lisují jednotlivé části mechaniky per a vznikají skatepens.

Balení

Součástí každého objednaného pera je dárková krabička s vlastnoručně lisovaným logem Skatepens.